Strona 4 z 6 PierwszyPierwszy ... 23456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 58

Wątek: Laptop foto + video

  1. #31
    Uzależniony Awatar solti
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    43
    Posty
    957

    Domyślnie Odp: Laptop foto + video

    Cytat Zamieszczone przez cauchy Zobacz posta
    Programy są "sprzężone" w taki sposób, że zarówno office, jak i antywir, jak i pakiet adobe mam w subskrypcjach, więc podczas logowania na drugiej maszynie wskazuję, że akurat teraz będę korzystał z maszyny_nr2 (tj. laptoka), a deaktywuj maszynę_nr1 (tj PCta).
    Nie wiem, jakiego masz antywira, ale w przypadku pakeietów Adobe i MS Office można je mieć legalnie aktywowane na dwóch (w przypadku MS Office nawet więcej niż dwóch) kompach i nic nie trzeba każdorazowo dezaktywować i ponownie aktywować - na obu kompach w/w soft może być cały czas aktywny. Jedyne co, to w przypadku Adobe nie można z niego jednocześnie (w tym samym momencie) korzystać na obydwóch urządzeniach (z MS Office też można jednocześnie).
    Sprzęt jest ważny, ale ważniejsze są chęci i umiejętności Niestety ja mam tylko chęci
    galeria na forum Canon-board
    galeria na stronie lotnictwo.net.pl
    galeria.solti.pl

  2. #32
    Pełne uzależnienie Awatar cauchy
    Dołączył
    Sep 2008
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    40
    Posty
    2 131

    Domyślnie Odp: Laptop foto + video

    dokładnie o tym mówię
    adobe chyba miałem na 3 maszynach, i na 2 na raz mogę robić
    a inne programy nie pamiętam, w każdym razie nie ma z tym żadnego problemu
    EOS R6 | RF 14-35 | RF 70-200 | RF 85 | Sigma 150-600 C | DJI Mini 3 Pro
    Flickr | YT

  3. #33
    Uzależniony Awatar solti
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    43
    Posty
    957

    Domyślnie Odp: Laptop foto + video

    Cytat Zamieszczone przez cauchy Zobacz posta
    adobe chyba miałem na 3 maszynach, i na 2 na raz mogę robić
    Legalnie możesz mieć aktywny na dwóch, ale jednocześnie możesz pracować tylko na jednym. Teoretycznie nawet nie powinno się dać odpalić na obydwóch kompach, jeśli obydwa mają dostęp do netu. Ale w praktyce tego nie miałem potrzeby sprawdzać.
    Zresztą inni producenci podchodzą do tego podobnie, np. Autodesk z Autocadem.
    Sprzęt jest ważny, ale ważniejsze są chęci i umiejętności Niestety ja mam tylko chęci
    galeria na forum Canon-board
    galeria na stronie lotnictwo.net.pl
    galeria.solti.pl

  4. #34
    Pełne uzależnienie Awatar cauchy
    Dołączył
    Sep 2008
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    40
    Posty
    2 131

    Domyślnie Odp: Laptop foto + video

    no to mi się pomyliło, w takim razie antywira mogę instalować na 3, a korzystać z 2
    EOS R6 | RF 14-35 | RF 70-200 | RF 85 | Sigma 150-600 C | DJI Mini 3 Pro
    Flickr | YT

  5. #35
    Początki nałogu
    Dołączył
    Apr 2006
    Posty
    283

    Domyślnie Odp: Laptop foto + video

    Cytat Zamieszczone przez cauchy Zobacz posta
    Nie ma w tym nic dziwnego, to jest normalna praktyka, też tak mam - w domu silny PCet, w trasę laptok, z tym że ja nie jeżdżę tyle co Ty, max raz/msc. Programy są "sprzężone" w taki sposób, że zarówno office, jak i antywir, jak i pakiet adobe mam w subskrypcjach, więc podczas logowania na drugiej maszynie wskazuję, że akurat teraz będę korzystał z maszyny_nr2 (tj. laptoka), a deaktywuj maszynę_nr1 (tj PCta). Pliki są na dyskach zewn, na których trzymam kopię danych robioną raz/msc (nie tylko same pliki, ale też np. projekty w PPro).
    Ciekawe rozwiązanie, czyli danych zazwyczaj nie trzymasz na lokalnym dysku tylko wszysko idzie na zewnętrzne?

    Ale podejrzewam że na czas pracy dane lądują na dysku komputera aby było szybciej?

  6. #36
    Pełne uzależnienie Awatar mxw
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Poznań
    Posty
    2 304

    Domyślnie Odp: Laptop foto + video

    Cytat Zamieszczone przez rene Zobacz posta
    Ale czekaj, bo chyba coś mi się pokiełbasiło...
    Tzn mówisz że masz lapka i jednocześnie stacjonarkę, w domu pracujesz na stacjonarce, ale jak idziesz to bierzesz lapka. Ale one są jakoś sprzężone czy jak (programy i pliki)?
    Tak, tzn. pracujesz i sieciowo i zdalnie. Jak już napisaliście - można współdzielić dyski kompów albo NAS, ale to są stare rozwiązania. Można nosić dyski albo pendrive - ale to są jeszcze starsze rozwiązania.
    Dziś masz dyski w chmurze np.: Google Drive (30GB) i OneDrive Microsoftu (1TB - przy najprostszej licencji Microsoft 365 Family albo dla firm) - działa to całkiem sprawnie, jak już się ogarnie temat.
    Wtedy Twoje jedyne zmartwienie to dostęp do internetu raz na jakiś czas - no ale dziś to jest standard. I OneDrive bardzo ładnie robi off-line cache.

    (aż czasami działa to zbyt creepy - kupujesz nowego laptopa ze sklepu, logujesz się na konto M$ i bach! nagle masz wszystko swoje już na nim: tapetę, office i wczoraj edytowane pliki - strach się bać)

    Do tego zawsze możesz pracować zdalnie z każdego na każdy komputer (RDP, VNC). Widok Macbooka Pro z pulpitem Windows (i to bez rosyjskiego Parallels) - bezcenne.

    Oczywiście do tego jest potrzebny Windows Pro, no ale mam nadzieję, że nikt tutaj nie działa mniej lub bardzie zawodowo na Windows Home. Albo pod Mac OS bez włączonego FileVault.

    BTW Outlook? No to jest faktycznie proszenie się o problemy

    Oczywiście to wszystko powyżej dotyczy tylko "normalnej" pracy i plików - nie dotyczy terabajtów danych przy obróbce foto/video.
    Wtedy faktycznie NASy i przenośne dyski wciąż muszą dawać radę. Ale tutaj sobie poprawiam mojego fotoloader'a, żeby jakoś ogarnąć te zasoby.
    pozdro.,
    m.
    __________________
    Canon EOS 3P broken | 28/1.8 | 50/1.4 | 85/1.8 | itd.
    © mxw | mm | deviant | portrety | fotoloader

  7. #37
    Początki nałogu
    Dołączył
    Apr 2006
    Posty
    283

    Domyślnie Odp: Laptop foto + video

    Cytat Zamieszczone przez solti Zobacz posta
    RTX 3050 sam w sobie jest znacznie wolniejszy od 3060, co w połączeniu z połowę mniejszą ilością pamięci dodatkowo może spowolnić pewne zadania przy obróbce. Napisałem pewne, bo pewnie przy niektórych nie będzie widocznej zauważalnej różnicy. Jak duża będzie to różnica, to Ci nie odpowiem. Ja w każdym razie poszukałem RTX'a 3060 z 12GB pamięci, żeby mieć jeszcze rezerwę.
    Faktycznie, dzisiaj doceniłem zalety karty graficznej.

    Mam program Topaz Video to upscalingu video, dotychczas pracowałem na laptopie gamingowym (i7, 32ram, rtx 3070 8gb) i szło ładnie.
    Dzisiaj spróbowałem tego samego na laptoku i9, 32 ram i gtx 1650, i różnica jest wyraźna, tzn ten drugi (lepszy procesor ale słabsza karta) potrzebuje ok godziny żeby upscaleoować 60s video do 4k, co tamten drugi ogarniał w 20-30 minut max.

  8. #38
    Uzależniony Awatar solti
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    43
    Posty
    957

    Domyślnie Odp: Laptop foto + video

    Cytat Zamieszczone przez rene Zobacz posta
    Faktycznie, dzisiaj doceniłem zalety karty graficznej.

    Mam program Topaz Video to upscalingu video, dotychczas pracowałem na laptopie gamingowym (i7, 32ram, rtx 3070 8gb) i szło ładnie.
    Dzisiaj spróbowałem tego samego na laptoku i9, 32 ram i gtx 1650, i różnica jest wyraźna, tzn ten drugi (lepszy procesor ale słabsza karta) potrzebuje ok godziny żeby upscaleoować 60s video do 4k, co tamten drugi ogarniał w 20-30 minut max.
    Generalnie masz rację, ale chyba nie do końca
    Jeśli w tym drugim jest GTX a w pierwszym RTX, to nawet, jeśli w tym drugim jest i9, to na pewno o kilka (a co najmniej jedną) generacji starszy, niż i7 z pierwszego laptoka, a przez to niekoniecznie mocniejszy
    Sprzęt jest ważny, ale ważniejsze są chęci i umiejętności Niestety ja mam tylko chęci
    galeria na forum Canon-board
    galeria na stronie lotnictwo.net.pl
    galeria.solti.pl

  9. #39
    Pełne uzależnienie Awatar cauchy
    Dołączył
    Sep 2008
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    40
    Posty
    2 131

    Domyślnie Odp: Laptop foto + video

    Cytat Zamieszczone przez rene Zobacz posta
    Ciekawe rozwiązanie, czyli danych zazwyczaj nie trzymasz na lokalnym dysku tylko wszysko idzie na zewnętrzne?
    Ale podejrzewam że na czas pracy dane lądują na dysku komputera aby było szybciej?
    Dokładnie tak - docelowe i źródłowe pliki są na PCcie, a na laptoku i dyskach przenośnych w trakcie wyjazdu. Zgranie z karty i wstępna selekcja, czasem szybka obróbka. I tak jak pisze mxw, metody na pliki są różne, ja akurat jestem starej daty i przenoszę sobie dyskami zewn. W Chmurze trzymam tylko pliki tymczasowe do podzielenia się z innymi, nigdy przenigdy nie wrzucę tam danych służbowych czy prywatnych, a do foto/video chmura jest dla mnie za mała. Nie mam cierpliwości na upload np. swojego video USA roadtripu 17GB i potem ściągania jeśli bym potrzebował, a też nie zawsze jest internet. Już nawet nie mówię o np. Górach Skalistych, ale np. ostatnio wziąłem na weekend mieszkanie w Iławie przez Booking i się okazało na miejscu że nie ma netu (jak widać w 3ciej dekadzie XXIw w dużym polskim mieście trzeba się dopytywać o te sprawy).

    Każdy ma swoje preferencje i potrzeby. Ale ogólnie filozofia PC + laptok jest taka, że PC do docelowej roboty w domu, laptok do sprawdzania wyników na wyjazdach, jakaś szybka selekcja, obróbka itp.
    EOS R6 | RF 14-35 | RF 70-200 | RF 85 | Sigma 150-600 C | DJI Mini 3 Pro
    Flickr | YT

  10. #40
    Początki nałogu
    Dołączył
    Apr 2006
    Posty
    283

    Domyślnie Odp: Laptop foto + video

    Cytat Zamieszczone przez solti Zobacz posta
    Generalnie masz rację, ale chyba nie do końca
    Jeśli w tym drugim jest GTX a w pierwszym RTX, to nawet, jeśli w tym drugim jest i9, to na pewno o kilka (a co najmniej jedną) generacji starszy, niż i7 z pierwszego laptoka, a przez to niekoniecznie mocniejszy
    To bardzo prawdopodobne, ten drugi (i9) był kupiony w 2021, ten z i7 2023, więc o ile nie był gdzieś chowany w magazynie, to ok 2 lata

    W każdym razie konsensus jest, laptok bez RTX conajmniej 3060 mija się z celem do tych zadań, nawet kosztem słabszego procka

Strona 4 z 6 PierwszyPierwszy ... 23456 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •